Haber Detayı
08 Nisan 2019 - Pazartesi 14:40
 
DVORAK GECESİ
Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO), 12 Nisan 2019 Cuma akşamı saat 20.00’de, Büyükşehir Belediyesi Konser Salonun’da gerçekleşecek olan konserde dünyaca ünlü besteci Antonin DVORAK’ın ölümsüz eserlerini Adanalı sanat severlerin beğenisine sunacaklar.
SANAT Haberi
DVORAK GECESİ

Bu konseri,1969 Kiev doğumlu Dnipropetrovsk Akademik Senfoni Orkestrası’nın Sanat Yönetmeni ve Asıl Şef Direktörü ve Ukrayna’da en çok talep gören orkestra şeflerinden biri olan Natalia PONOMARCHUK yönetecek.

       Bu hafta, 1996 yılında Adana’da doğan ve 20 yaşında, en eski ve en saygın yarışmalarından biri olan 15.“Uluslararası Henryk Wieniawski KemanYarışması”nı kazanarak müzik dünyasının dikkatini üzerine çeken Veriko TCHUMBURIDZE Solist olarak yer alacak ve A.DVORAK’ın “Keman Konçertosu” eserini seslendirecek.

       ÇDSO, programın ikinci yarısında A.DVORAK’ın senfonik şiirlerinden “Öğle Cadısı” ve “Su Cini” eserlerini sanat severlerin beğenisine sunacaklar.

             

ÇDSO:

    Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası 1988 yılında kurulmuştur.17 kişilik küçük bir kadroyla çalışmalarına başlayan ÇDSO,Adana’nın düşman işgalinden kurtuluş günü olan 5 ocak 1992 tarihinde ilk konserini vermiştir. Daha sonra sanatçı sayısı 46 kişiye ulaşan orkestra, Çukurova Filarmoni derneğinin katkıları ile konserlerini gerçekleştirmektedir. Bugün dışardan ek takviyeler ile 70 ‘e ulaşan sanatçısıyla topluma klasik müzik sevgisi aşılayan ÇDSO, enerjisini salonların dışına taşıyarak, köylerde,  cezaevlerinde, hatta göçebe çadırlarında klasik müzik konserleri vermektedir. ÇDSO uluslararası turnelerde de Türkiye’yi dünyada başarıyla temsil etmektedir.

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: DVORAK, GECESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı