Haber Detayı
21 Mart 2018 - Çarşamba 14:29
 
Türk ve Azeri kadınlarına çağrı
Azerbaycan İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği Başkanı Belkıs Yakıcı, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti.
GÜNDEM Haberi
Türk ve Azeri kadınlarına çağrı

Yakıcı ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, Azerbaycan ve Türk İş ve Meslek Sahibi kadınların dayanışmalarını sağlamak, kültürel ve mesleki alanlarda birbirlerine destek olmalarını, iki ülke kadınları arasındaki iletişimi kurmak ve geliştirmek amacıyla kurulan derneğin 25 üyesi bulunduğunu, bu sayının önümüzdeki günlerde daha da artacağını söyledi.

 

Azerbaycan İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği Yönetim Kurulu’nun Handan Özkil, Zehra Durak, Tülay Baktemur ve Sakine Gündoğan’dan oluştuğunu ifade eden Başkan Belkıs Yakıcı, Azerbaycan kökenli veya Türk dünyasıyla bağlantı kurmak isteyen iş kadınlarına yardımcı olmak istediklerini söyledi.

 

NEVRUZ ÖNEMLİ BİR BAYRAM

Azerbaycan ve Türk Dünyası için 21 Mart Nevruz Bayramı’nın çok önemli olduğuna dikkat çeken Belkıs Yakıcı, “Bu güzel gün, baharın müjdecisi olup, tabiatın canlanması, yeni yılın başlangıcıdır. Göktürkler’in Ergenekon’dan demir dağı eritip çıkması, baharın gelişi, doğanın uyanışıdır. Türk Dünyasında özellikle de Azerbaycan’da yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilir. Bu güne ve yeni yılın başlamasına Yılgayak denilir. Baharın gelişi, yeni umutların filizlenmesi, güzel duyguların yeşermesi, mutlulukların başlangıcı olan Nevruz’u kutluyor, bu önemli bayramın barış, dostluk ve huzur dolu günler getirmesini dilerim” diye konuştu.

 

İKİ DEVLET TEK MİLLET

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir de, Azerbaycan’ın Türk Dünyası’nda çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, “İki devlet tek millet olarak değerlendirdiğimiz Türk ve Azerbaycanlılar kardeştir. İki halk arasındaki tarihsel, kültürel ve etnik temeldeki bağ çok güçlüdür. Azerbaycan İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği’nin bu temelde, çok önemli bir misyon yüklendiğine inanıyorum. Kltürel ve mesleki alanlarda sağlanacak iş birliğinin, kadınlarımızın gelişimine katkı yapacağına inanıyor, dernek çalışmalarınızda başarılar diliyorum” dedi.

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Türk, ve, Azeri, kadınlarına, çağrı,
Yorumlar
Haber Yazılımı