Haber Detayı
11 Eylül 2018 - Salı 11:30
 
UR-GE Projesiyle şahlanacak
UR-GE Projesi kapsamındaki yurt dışı gezileri, AOSB’de çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların rekabet gücüne katkı sunacak.
GÜNDEM Haberi
UR-GE Projesiyle şahlanacak

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) tekstil kümesinde yar alan firmalar, Ekonomi Bakanlığının Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) Projesi kapsamında sağlanan destekle düzenlenen Polonya gezisinde, ikili iş görüşmeleri yapıp ürünlerini tanıttı. UR-GE Projesinden, AOSB’deki diğer sektörlerde faaliyet gösteren firmaların da yararlanması için çalışmalar sürüyor.

 

Ekonomi Bakanlığı tarafından 2010 yılında başlatılan ve bugün Ticaret Bakanlığı tarafından sürdürülen “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Projesi” Türkiye’de sayıları 300’ü aşkın organize sanayi bölgesi arasında, yatırım, üretim, istihdam ve ihracatıyla ilk 5’te yer alan Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nin gücüne güç katacak.

 

İhracatı artırmanın yolunun üretimden, üretimi artırmanın yolunun da ihracattan geçtiği gerçeğinden  hareketle yatırımcının işini kolaylaştıran AOSB’nin yurt dışı gezilerinin ilkini oluşturan Polonya ziyareti oldukça verimli geçti. Tekstil kümesindeki Adana Mensucat, Bakırlar Tekstil, Kimteks Tekstil, Oğuz  Tekstil, Ova Tekstil, Palmiye Dokuma ve Sivteks Tekstil firmaları yetkilileri, UR-GE Projesiyle sağlanan destekle Polonya’da ‘iş’e yarayan görüşmeler yaptı.

 

AOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ömer Kaya başkanlığında heyet üyeleri, program kapsamında Polonya-Türkiye Ticaret Odası ve Polonya-Türkiye İşadamları Derneğini ziyaret ettiler. Heyet daha sonra Polonya’nın tekstil ve konfeksiyon sanayisinin belli başlı üretim merkezlerinden olan Lodz şehrinde 2 bin 500’den fazla markanın bir arada bulunduğu ve Avrupa’nın tekstil sektöründeki en büyük perakende ve toptancı merkezi Ptak Fashion City’de mağaza ziyaretleri gerçekleştirdi.

 

İş gezisini, daha sonra ikili görüşmelerle sürdüren firmaların temsilcileri, Ptak Fashion City’de ürünlerini de sergilediler. Yaklaşık 85 yabancı firmanın yetkilisi, burada sergilenen AOSB’nin tekstil firmalarının ürünlerini inceleme ve detaylı bilgi alma imkânı buldular.

 

AOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ömer Kaya, “AOSB olarak, Adana genelini kapsayan 2 milyar dolarlık ihracatın yaklaşık yarısını gerçekleştiriyoruz. İhracatımız özellikle tekstil ağırlıklı ve Avrupa ülkelerine yoğunlukludur. Hedefimiz; UR-GE Projesi ile ihracat ağımızı genişletip, tüm sektörlerimizde ihracat potansiyelini yükseltmektir” dedi.

 

Projeden diğer sektörler de faydalanacak

 

Kaya, 3 milyon TL destekli UR-GE Projesi ile ilki gerçekleştirilen yurt dışı iş gezisinin, yeni hazırlanacak projelerle AOSB’deki diğer sektörlerde faaliyet gösteren firmalarla süreceğini belirtti.

 

Projenin, yurt dışı pazar arayışlarında yararlı olacağına inandıklarını ifade eden Kaya, “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Projesi,   yurt dışı pazarlama faaliyetlerinin dışında,  ihtiyaç analizi,  eğitim, danışmanlık ve küme tanıtımı, alım heyeti, istihdam ve bireysel danışmanlık faaliyetleri gibi konuları içeriyor” ifadelerini kullandı.

 

Kaya, ilkini gerçekleştirdikleri yurt dışı gezisinden diğer sektörlerin de yararlanması için yeni proje hazırlıklarını sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: UR-GE, Projesiyle, şahlanacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı