Yazı Detayı
04 Ocak 2017 - Çarşamba 19:39
 
Herkese Birazcık Gülücük Lütfen
Tülin Eray Ertit
tulineray@gmail.com
 
 

Beni çok önceden, henüz öğretmenliğimin ilk yıllarından tanıyan öğrencilerim, arkadaşlarım, masamın üzerinde, çalakalem yazılmış bir kağıtta onları karşılayan bu cümleyi hatırlayacaklardır .smiley

 

İsterdim ki, odaya giren herkes önce sıcacık bir gülümsesin, sonra başlasın meramını anlatmaya. Garipsendiği de oldu tabii ki itiraf ediyorum ama, bir süre sonra odayla bir oldu sanki o küçük kağıtlar.

 

Şimdi aradan çok uzun yıllar geçti ve panomda hala o kağıt asılı smiley

 

Neden böyle başladım biliyor musunuz?

 

Çünkü hala kalbim aynı şeyi istiyor. Ne kadar hayal gelse de, ne kadar gerçek dışı gelse de, iyi düşünmenin, iyi olacağına inanıyorum ben.

Kendini gerçekleştiren kehanete inanıyorum kulaklarımı aksi bütün düşüncelere kapatıp. Daha ilk gençliğimde okuduğum Simyacı kitabındaki o satırlar aşağı yukarı şöyle diyordu: Bir şeyin gerçekleşmesini tüm varlığınla istediğinde, evrenin bütün güçleri o şeyin gerçekleşmesi için işbirliği yapar.

Tamam şimdi hemen ‘Tabi tabi o zaman hep isteyelim olsun’ diyenlerimiz çıkacak elbette ama bu kadar acımasız olmayın emi? Şöyle düşünelim; iyi düşünmek, ümit etmek, hayal kurmak tek başına o şeyin gerçekleşmesini sağlamayacaktır; ama tersini düşünüp sürekli kendimizi kahretmek, umutsuzluğa kapılmak, somurtmak, mutlaka size zarar verecektir, çabalamak için ihtiyacınız olan gücü tüketecektir.

Neden kendimi kapatıp içimi karatmaya ayıracak enerjim varsa, bu enerjiyi tam tersi için kullanmayayım ki?

Ben çok hayalciyimdir evet. Ama zararsız kabul edebilirsiniz. Hayal kurunca mutlu olursunuz, mutlu olunca kalbiniz ferahlar, gözleriniz ışıldar.

Tüm bunlar birleşince de yaratıcılığınız artar.

Olumlu şeylere gözlerinizi kapatmazsınız, alıcılarınız hayatınızdaki güzellikleri de seçer.

Belki biraz Pollyanna ama bütün kalbimle söyleyebilirim, sahte bir gülümsemeyi gerçek bir somurtmaya tercih ederim. Nazik olmaya enerjimi harcamayı, tebessümü, tüm eksikliklerimi sahiplenmeyi tercih ederim. 

Yaşadığım sıkıntıların acısını doğrudan kaynağından çıkarmak yerine, çevremde terör estirmeyi doğru bir yol olarak görmem.  Sadece azıcık nezle iken, zatürre gibi davranıp her sorana ‘ölüyorum, çok hastayım’ demeyi tercih etmem. Hani şu nasılsın diye sorduğunuza pişman olduğunuz durumlardan işte smiley

Biraz dağınık oldu yazdıklarım ama özü öyle derli toplu ki aslında smiley Lütfen her şey yeterince incelik ve özen isterken, yaşantımızı kendi ellerimizle kabusa çevirmeyelim… Ve sevdiklerimizin hayatını da… Derin nefes alalım…. Bir şeyi söylemenin 100 korkunç yolu, bir sakin yolu varsa, emek harcayalım ve o sakin, zararsız yolu seçelim ne olur… Kolayı seçmeyelim...

Son olarak en başa dönüyor ve herkese birazcık gülücük diliyorum smiley

 

Sevgiyle ve iyilikle kalın… 

 
Etiketler: Herkese, Birazcık, Gülücük, Lütfen,
Yorumlar
Haber Yazılımı